TEJPOVÁNÍ

 

Kinesiotaping, tejping, tejpování... O téhle terapeutické metodě se mluví čím dál častěji. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tak jsteji určitě alespoň viděli. Barevné pásky zdobily tělo nejednoho sportovce třeba na olympijských hrách v Londýně. A fotografie německé volejbalistky s modře polepeným břichem při zápasu s Českem obletěla svět.

Fixování pomocí barevných pásek bylo původně vyvinuto pro profesionální sportovce, kteří tak řeší bolesti v úponech typu tenisový loket či skokanské koleno, popřípadě tejpem předcházejí svalovým křečím a poraněním. Obecně však kinesiotaping dokáže ulevit všem akutním i chronickým bolestem spojeným zejména s pohybem, například při artróze.

Kouzlo kinesiotapingu spočívá ve speciální pružné pásce. Protože se aplikuje na kůži v protažení (například na ohnutá záda), páska se po narovnání zvrásní (smrskne zpět). A právě toto zvrásnění přináší léčebný účinek. Kůže se totiž nadzvedne, čímž vznikne mezi segmenty kůže a svalem pod nimi prostor, díky kterému se zlepší prokrvení a tok lymfy a zároveň se sníží tlak na kožní receptory. Pacient pak tyto změny vnímá jako snížení bolesti a prohřátí oblepené oblasti. "Páska kloubům ukazuje, kam až mohou bez větších obtíží zajít, a přitom nelimituje rozsah pohybu kloubů,"

Páskou na otok, jizvy i obrnu

Kinesiotaping však může pomoci i jinde - podpořit nožní klenbu, nedostatečnou funkci vazů, korigovat vbočený palec nohy, aktivovat oslabené svaly a pomoci ochrnutým částem těla například při obrně lícního nervu v obličeji, a naopak přetížené svaly relaxovat. Díky zlepšení krevního a lymfatického oběhu také urychluje vstřebávání otoku i hojení jizev.

celý článek možno shlédnout https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/kouzla-tejpovani-barevne-pasky-ktere-umeji-ulevit-od-bolesti_286134.html#.U0umK_l_tS8